Badamy otoczenie

Ostatnie dwa tygodnie listopada były dla Stokrotek bardzo pracowite. Poznaliśmy już kilka liter , więc nadszedł czas na czytanie prostych tekstów. Próbujemy też  układać z liter proste wyrazy.

                                                 

Poznaliśmy nowe litery : d, D , K, k, cyfrę 5, nauczyliśmy się stosowania znaków >,<,=. Poznaliśmy  cechy prostokąta, rozpoznawaliśmy  pozostałe figury , a także utrwalaliśmy kolory. Wyszukiwaliśmy  w otoczeniu przedmioty posiadające kształt prostokąta , a z klocków geometrycznych  układaliśmy obrazki.

Wszystkie dzieciaki kochają zwierzaki  i chciałyby mieć prawdziwe zwierzątko w domu . Posiadanie psa czy kota to radość ,przyjemność ale przede wszystkim odpowiedzialność  i obowiązek. Z różnych powodów np. . alergia nie wszyscy możemy posiadać  zwierzęta . Dlatego wykonaliśmy pieski , które każdy może posiadać . Dzieci zrobiły  też smycze i koszyczki dla swoich pupili  i oczywiście zabrały je do swoich domów. Bawiliśmy się przy  wesołej piosence „ Popatrzcie na jamniczka”, a także kolorowaliśmy geometrycznego pieska. Dzieci  wykonały również piękne, kolorowe rybki jakie chciałyby mieć w swoim akwarium.

Stokrotki  dowiedziały się jakie cechy   wyróżniają  ptaki, ssaki i ryby, podawały przykłady zwierząt, które można hodować w domu. Naśladowaliśmy też sposób poruszania się niektórych zwierząt.   Dowiedzieliśmy się w jaki sposób psy pomagają człowiekowi i dlaczego  mówimy ,że są przyjacielem człowieka . Zastanawialiśmy się nad tym czy człowiek jest przyjacielem psa ,w oparciu o opowiadanie „ Łatka”.

Był też czas na doświadczenia. Sprawdzaliśmy właściwości magnesu ,badając jakie przedmioty on przyciąga ,a jakich nie. Dzieci jednogłośnie  stwierdziły , że magnes przyciąga tylko przedmioty metalowe.

Zapoznaliśmy się z tematyką dotyczącą elektryczności  i urządzeń elektrycznych znajdujących się    w naszym otoczeniu. Nie wyobrażamy sobie funkcjonowania w dzisiejszym świecie bez telewizora , komputera ,lodówki, pralki ,  a przede wszystkim bez  oświetlenia. Dzieci podawały przykłady urządzeń , które do swojej pracy wykorzystują prąd , rozpoznawały dźwięki jakie one wydają. Dowiedzieliśmy się co to jest energia odnawialna: słoneczna –kolektory, wodna – turbiny, koła wodne, wiatrowa – wiatraki. Dzieci poznały dobre i złe przewodniki ciepła za pomocą doświadczeń. Obserwowały co dzieje się z przedmiotami drewnianymi, metalowymi, szklanymi i z tworzywa sztucznego zanurzonymi w ciepłej wodzie i w zimnej wodzie.

  Wykonaliśmy prace plastyczne : telewizor , lampki nocne.

Listopad zakończyliśmy uczestnicząc w zabawie andrzejkowej,  która dała nam dużo radości i uśmiechu.

Zamierzenia i cele dydaktyczno- wychowawcze Klik!

Skip to content